X jubileuszowa edycja akcji „Światełko Pamięci”

Zbliża się jubileuszowa X edycja akcji „Światełko Pamięci”, której inicjatorem i pomysłodawcą jest łódzki społecznik Przemysław Ledzian. W poniedziałek 30 października na cmentarzu przy ul. Zakładowej, gdzie są pochowane osoby bezdomne i samotne będą płonąć znicze. Zapalą je społecznicy, uczniowie łódzkich szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz łodzianie, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu.

8 zdjęć
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Życie tych ludzi potoczyło się inaczej niż chcieli i dzięki nagłośnieniu sprawy przez ubiegłe lata wielu ludzi zrozumiało i dostrzegło problem, a w zeszłym roku przeszło to moje oczekiwania. Mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze lepiej i jaśniej na tych grobach – powiedział Przemysław Ledzian.  

W tym roku akcja ma honorowy patronat prezydent Hanny Zdanowskiej oraz patronat łódzkiego MOPS.

- Dziękuję pomysłodawcy i wszystkim łodzianom biorącym udział w tym wydarzeniu. Cieszę się szczególnie z udziału młodzieży szkolnej, która uczy się  ten sposób empatii i wrażliwości, cech współcześnie niespotykanych częstomówiła Małgorzata Moskwa-Wodnicka wiceprezydent Łodzi.Zachęcam do włączania się w akcję w tym roku a także do zapalania zniczy na opuszczonych grobach na innych cmentarzach, które będziemy odwiedzać 1 listopada.

- Składam serdeczne podziękowania Przemkowi Ledzianowi za pomysł oraz realizację akcji, co dowodzi dużej wrażliwości społecznej i empatii – mówi Kamila Smyczek, p.o. zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Zachęcam i zapraszam do udziału w „Światełku Pamięci”, dajmy świadectwo naszej troski o drugiego człowieka.

W „Światełku Pamięci” może wziąć udział każdy, spotykamy się w poniedziałek 30 października o godz. 10 na cmentarzu pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4, przy kaplicy.


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi organizuje pochówek w sytuacji, kiedy osoba zmarła nie ma rodziny lub rodzina nie może pochować zmarłego. Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, czyli: pozostały małżonek(ka), krewni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia. Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które się do tego dobrowolnie się zobowiążą. Zwłoki niepochowane przez żadną z wyżej wymienionych stron są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu.

Pochówek organizowany przez łódzki MOPS odbywa się na tzw. cmentarzu dla samotnych i bezdomnych, który jest częścią cmentarza pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4 na Olechowie.

Od stycznia do końca września 2023 r. były 173 takie pogrzeby w tym 15 osób w kryzysie bezdomności. W całym 2022 r. były w sumie 222 pochówki, w tym 28 osób w kryzysie bezdomności.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt