Rozpoczęła się odnowa fasad pałacu Poznańskich, wykonawca deklaruje przyspieszenie prac

Jeszcze w tym roku zobaczymy odnowione fasady i rzeźby na dachu pałacu Poznańskich.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
W jednym z pomieszczeń pałacu Poznańskich, pod grubą warstwą farby, odkryto niezwykle efektowne marmuryzacje
7 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Remont pałacu Poznańskich to inwestycja bez precedensu, której nie można porównać z niczym innym. Gmach to wybitne dzieło architektury, bogactwo detali i wreszcie skala, to największy z pałaców fabrykanckich. Izrael Kalmanowicz Poznański, zapytany przez projektanta, w którym stylu architektonicznym chce rezydencję, miał odpowiedzieć, że we wszystkich.

Bez precedensu jest także wszystko to, co się dzisiaj dzieje dookoła pałacu. - Możemy się pochwalić nie tylko odnawianiem jednego z najważniejszych łódzkich zabytków, ale diametralną zmianą okolicy. Dzisiaj udaje nam się naprawiać to, co utrwaliło się przez dekady po wyburzeniach dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, a potem przy poszerzaniu ulic. Odbudowujemy miasto, i to nie sami, ale z udziałem prywatnego kapitału. Z jednej strony my odnawiamy pałac i zaraz zrewaloryzujemy park Staromiejski, a obok dwa nowe narożniki postawili deweloperzy: biurowiec Ogrodowa Office i hotel Puro - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Za jego odnowę odpowiedzialne są dwie doświadczone ekipy, firma Vik-Bud, która buduje aktualnie Lapidarium Detalu Architektonicznego oraz pracownia konserwatorska Mosaicon, odpowiedzialna choćby za remont Archikatedry Łódzkiej.

W pałacu trwają właśnie prace, których efekt będzie najbardziej widoczny z ulicy, czyli przywracanie świetności fasadom budynku. Nie ma drugich, tak bogato zdobionych elewacji w Łodzi. Firmy przyspieszyły prace przy elewacjach i chcą je skończyć jeszcze w tym, a nie tak jak planowały, w przyszłym roku.

- Jesteśmy już w połowie remontu. Duża część prac jest już mocno zaawansowana: remont dachu w 70 procentach, a remont figur na dachu jest na ukończeniu. Wspomniane prace przy odnowie fasad są wykonane już w połowie. Przypuszczam, że już w październiku rozbierzemy rusztowania i łodzianie będą mogli podziwiać te wspaniałe elewacje. Remont obejmuje oczywiście także wnętrza pałacu. Prowadzimy prace konserwatorskie i remontowe m.in. sali wystaw czasowych, głównego holu, część pomieszczeń administracyjnych. Powstanie też kilka nowych pomieszczeń: nowa szatnia, a w wyremontowanych piwnicach powstanie sala multimedialna – poinformował Robert Wiktorowicz, prezes Vik-Bud.

Do wykonania zostały jeszcze m.in.: roboty instalacyjne, przywrócenie balkonom historycznych wymiarów, no i oczywiści kontynuacja prac budowlanych i konserwatorskich. Jak powiedział prezes Robert Wiktorowicz, podczas prac modernizacyjnych w pałacu zdarzają się niespodzianki. W jednym z pomieszczeń od strony ul. Ogrodowej, pod grubą warstwą farby, odkryto niezwykle efektowne marmuryzacje (czyli imitacje marmuru), a w kolejnym, po zdjęciu parkietu odsłonięto doskonale zachowane płytki na podłodze. Na ich podstawie zostanie odtworzony historyczny wygląd podłoga w innych pomieszczeniach.

W ramach inwestycji przywrócone zostanie drugie wejście do budynku (od strony ul. Zachodniej), a pałac zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę. Koszt inwestycji to 27 milionów złotych, z czego ponad 14 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt