Reforma domów pomocy społecznej w Łodzi

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ w kwietniu 2017 r. przejął zarządzanie nad Miejskimi Domami Pomocy Społecznej i rozpoczął prace nad ich reformą. Wśród celów priorytetowych znalazły się działania podnoszące jakość życia pensjonariuszy oraz zwiększenie wynagrodzenia opiekunów, pielęgniarek, kucharzy, pokojowych i terapeutów.

fot. Matthias Zomer, CC0 license
Już w tym roku zapewniliśmy m.in. dodatkowe zajęcia ogólnorozwojowe i zajęcia plastyczne

- Zrobiliśmy gruntowną analizę sytuacji domów pomocy społecznej w Łodzi. Zdiagnozowaliśmy problemy i ustaliliśmy priorytety. Kilka miesięcy pozwoliło na wypracowanie reformy, która naszym zdaniem jest spełnieniem oczekiwań dwóch priorytetowych grup, czyli mieszkańców i pracowników łódzkich DPS-ów. - mówi Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. 

Problemy, które rozwiązywać będzie reforma dotyczą czterech obszarów: niskiej aktywności pensjonariuszy, niskiego wynagrodzenia pracowników poza administracyjnych, inwestycji w infrastrukturę i sprzęt, nadmiernie rozbudowanej organizacji i administracji. - W ramach reformy chcemy skorzystać z pomocy organizacji pozarządowych, które będą wprowadzały szerszy wachlarz działań aktywizacyjnych. Już w tym roku zapewniliśmy dodatkowe zajęcia ogólnorozwojowe, wycieczki dla pensjonariuszy i zajęcia plastyczne. Chcemy także wyremontować pokoje mieszkańców, łazienki i zakupić nowe łóżka, żeby jakość pobytu w DPS zmieniała się na lepsze. Planujemy również redukcje etatów administracyjnych i podwyżki dla pracowników priorytetowych - dodaje Robert Kowalik, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ.

Zarządzanie funkcjonujących w Łodzi domów pomocy społecznej zostanie połączone administracyjnie w ramach czterech kategorii: domy dla osób w podeszłym wieku, domy dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz dla osób w podeszłym wieku przewlekle somatycznie chorych, domy dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz domy dla dorosłych, dzieci i młodzieży niesprawnych intelektualnie. Liczba placówek i miejsc dla pensjonariuszy nie zmieni się, modyfikacji ulegnie jedynie system zarządzania i administracji.

Szacowane oszczędności, które przyniesie wprowadzenie reformy wynoszą blisko 3 mln zł i zostaną osiągnięte w 2019 roku. Będzie to zatem rok podwyżek dla pracowników z grupy priorytetowej. Do faktycznego połączenia administracyjnego domów pomocy społecznej w Łodzi dojdzie w lipcu 2018 roku.

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt