Radni chcą upamiętnienia prezydenta Rżewskiego, Kapitana Stefana Pogonowskiego i św. Urszuli Ledóchowskiej

Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak jest zdania, że z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości należy w Łodzi uczcić pamięć Aleksego Rżewskiego.

Został on prezydentem naszego miasta w 1919 roku, stąd pomysł by upamiętnić to wydarzenie właśnie teraz. Z taką inicjatywą do Rady Miejskiej wyszło stowarzyszenie Młodzi Demokraci.

- Zaproponowali trzy formy oddania pamięci prezydenta Aleksego Rżewskiego. Pierwsza to pomnik, który miałby stanąć na skrzyżowaniu ul. Struga i Kościuszki.  Będziemy na ten temat dyskutować na posiedzeniu Komisji Kultury – zapowiedział Tomasz Kacprzak.

Inne propozycje uczczenia pamięci pierwszego prezydenta Łodzi po odzyskaniu niepodległości Aleksego Rżewskiego to nazwanie tramwaju jego  imieniem (pracował w zajezdni „Brus”, na linii konstantynowskiej)  lub parku, który zostanie utworzony w związku z Expo Horticultural 2024.

Rada Miejska zdecydowała o upamiętnieniu także postaci św. Urszuli Ledóchowskiej. Jej imieniem ma zostać nazwany pasaż wzdłuż ul. Czerwonej. Tam mieści się zgromadzenie sióstr urszulanek. W 1989 roku relikwie świętej przybyły z Rzymu do Łodzi. 

W czasie LXX sesji podjęto także decyzję o powstaniu w Łodzi pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego. Był łodzianinem, jednym z największych bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zginął prowadząc atak I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, którym dowodził, na wielokrotnie liczniejsze siły bolszewików
Pomnik zaprojektował i wykona profesor Zbigniew Dudek z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Będzie wykonany z czarnego i czerwonego granitu. Stanie na skwerze u zbiegu ulic Pogonowskiego i Legionów w Łodzi. Czarny kilkumetrowy pylon, będzie uformowany w kształcie głowni szabli, która rozłupuje czerwoną bryłę granitu, symbolizującą sowiecką nawałę. Wykonana z brązu aplikacja w górnej części pylonu jest rozwinięciem zdobień kwiatowych, grawerowanych na paradnych szablach. Na granitowej szabli będzie umieszczone godło państwowe i odznaka 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Na czołowej stronie pomnika, na kamiennym czerwonym obelisku znajdzie się dedykacja: „Kapitanowi Stefanowi Pogonowskiemu”. 
Odsłonięcie pomnika planowane jest w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku. Pomnik Kapitana Stefana Pogonowskiego chce postawić społeczny komitet w ramach publicznej zbiórki, prowadzonej głównie wśród łódzkich przedsiębiorców.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt