Łódź Miasto Filmu UNESCO z budżetem na realizację projektu

Miasto wyasygnowało kwotę 300 tys. złotych na okres do końca sierpnia tego roku na pierwszy etap wdrażania projektu "Łódź Miasto Filmu UNESCO". Wczoraj (18 kwietnia) wniosek zaaprobowała Rada Miejska.

fot. CC0 license
Budujemy markę filmowej Łodzi

- Tytuł to potwierdzenie bieżącej aktywności miasta w obszarze filmu, a nie tylko nagroda w uznaniu zasług i filmowej tradycji Łodzi - podkreśla wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, dodając, że korzyści wizerunkowe to tylko jeden z aspektów członkostwa w sieci kreatywnych miast UNESCO.

Na pierwszy okres 4 miesięcy realizacji projektu miasto stawia sobie kilka celów. - Po pierwsze integracja, zarówno w odniesieniu do środowiska filmowego Łodzi, jak i w gronie Miast Filmu - mówi Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Filmowe, koordynatorka projektu i osoba do kontaktu dla UNESCO.

W ramach pierwszego etapu, w maju swoją działalność zainauguruje nieformalna Rada Łodzi Miasta Filmu. Zostaną do niej zaproszeni przedstawiciele podmiotów, które zajmują się produkcją, edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej, a także wszyscy ci, którym losy filmowej Łodzi leżą na sercu.

Jeśli chodzi o integrację w grupie trzynastu Miast Filmu UNESCO - poza Łodzią są w niej jeszcze Sydney, Rzym, Bitola, Bristol, brazylijskie Santos, Bradford, Busan w Korei Płd., Galway, Sofia, japońska Yamagata, chińskie Qingdao i hiszpańska Terassa - okazji do wymiany doświadczeń i dyskusji będzie w najbliższym czasie sporo. Na czerwiec zaplanowane jest doroczne spotkanie Miast Kreatywnych, którego organizacja w tym roku została powierzona Krakowowi i Katowicom. Do "Krakowic" przyjedzie 500 delegatów, miasta będą reprezentowane także przez prezydentów i burmistrzów podczas Forum Prezydentów.

Przedstawiciele kilku filmowych miast już zapowiedzieli, że przed rozpoczęciem spotkania będą chcieli odwiedzić Łódź. - Chcemy, aby ta wizyta była nie tylko okazją dla zaprezentowania miasta, ale także do spotkań branżowych i nawiązania współpracy z firmami - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Kolejnym z celów jest właśnie promocja marki, także wśród mieszkańców. W ubiegłym roku zostało przeprowadzone badanie, z którego wynikało, że aż 88% mieszkańców uważa Łódź za filmowe miasto Teraz chcemy, żeby pamiętali, że to także Miasto Filmu UNESCO. Dlatego NCKF zapowiedział specjalny program edukacji dla młodzieży łódzkich szkół. - Chcemy, aby każdy uczeń w Łodzi Mieście Filmów miał większe kompetencje w tym zakresie niż jego rówieśnik z Poznania czy Warszawy - tłumaczy dyr. Rafał Syska, dodając, że dla Łodzi ważny jest także obszar nowych technologii, czyli film interaktywny czy cinematic VR.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network, UCCN) jest strategicznym partnerem UNESCO, wyspecjalizowanej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw edukacji, nauki i kultury. To grupa 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik dla swojego rozwoju i rewitalizacji. Łódź została do niej przyjęta w końcu października ubiegłego roku.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt