Rytm w twórczości Antoniego Starczewskiego. Oprowadzanie w CMWŁ!

autor:

10.07.2022

W niedzielę, 10 lipca 2022 roku o godzinie 12:30 zapraszamy Państwa na oprowadzanie po wystawie „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ).

Dariusz Kulesza
fot.Dariusz Kulesza

Narracja wystawy została zbudowana wokół 4 działów tematycznych, m.in. rytmu biologicznego (to istotna część wystawy, która pokazuje inspiracje światem form organicznych, jak również analizę problemu niepowtarzalności w powtarzalności) i rytmu muzycznego (znajdują się tu prace będące wynikiem poszukiwań form obrazujących wzajemne relacje abstrakcyjnego znaku plastycznego jako nośnika informacji a dźwiękiem).

„Starczewski (…) wielokrotnie podkreślał, że wiele z jego prac można traktować jako potencjalne partytury. (…) W tym kontekście możemy też spojrzeć na nowo na wielokrotnie podkreślane napięcie w twórczości Starczewskiego – między powtórzeniem i wyjątkowością każdego z elementów tworzonych przezeń serii. To podejście bliskie muzyce i szerzej, sztukom performatywnym – każdy element wymaga kolejnego wykonania, które wprowadza rozmaite mikroróżnice”[1].

[1] A. Michnik: Rytm rzeźby, rytm języka – dźwięk w twórczości Antoniego Starczewskiego. W: Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego. Łódź: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 2022, s. 208.

Oprowadzanie poprowadzi Antoni Michnik, przybliży Państwu problematykę rytmu w całej twórczości Antoniego Starczewskiego.

Antoni Starczewski (1924-2000) - to jeden z najciekawszych i najważniejszych artystów łódzkiego środowiska lat powojennych. Eksplorował obszary sztuk wizualnych, muzyki, języka. Stworzył własny alfabet form i w naturalny sposób przenosił go m.in. na projekty muzyczne oparte na rytmie. Wyróżnił szczególną kategorię rytmu przestrzennego.

Antoni Michnik - absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant IS PAN, złożył dysertację poświęconą audiosferze I wojny światowej. Ma na swoim koncie liczne publikacje, a także wykłady, m.in. w ramach zajęć tzw. Uniwersytetu Krytycznego czy Festiwalu Nauki.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 10 lipca (niedziela) godzina 12.30
Bilety: 18 zł normalny | 12 zł ulgowy
Limit osób: 30
Bilety na wydarzenie do kupienia w kasie muzeum lub na stronie bilety.cmwl.pl

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt